Psychické potíže Spiritualita

10 druhů meditace, které pomáhají proti úzkosti

Meditace a relaxace

Nyní jsem objevila přístup, jakým lze pracovat s emocemi, a to pomocí meditace. Je vhodný pro osoby, které jsou podobně jako já citlivé a láká je to. Meditační praxe je součástí každého náboženství včetně křesťanství. Od relaxace se liší tím, že meditující věří, že existuje něco, Někdo, kdo/co nás přesahuje, že jsme schopni vnímat za hranice pozorovatelné reality. Naproti tomu relaxace se zaměřuje pouze na uvolnění těla a mysli a bývá vedlejším účinkem meditace. K relaxování tedy žádnou víru nutně nepotřebujete.

unrecognizable woman strolling along sandy beach
Photo by Ben Mack on Pexels.com

Meditace dává prostor úzkosti

Meditace je způsob bytí, ve kterém si všímáme vlastních myšlenek a pocitů, ale nehodnotíme je. Necháváme je být, učíme se je přijímat takové, jaké jsou. Smiřujeme se tak sami se sebou, s jednotlivými částmi naší osobnosti. Nemůžeme tedy čekat, že úzkost díky meditaci zmizí. Naopak si plně uvědomujeme její přítomnost a navážeme s ní komunikaci. Můžeme však také objevit, že úzkost není naše pravá podstata, ta je mnohem hlubší a bohatší. Můžeme se při meditaci učit vnímat úzkost jako jednu z lidských zkušeností. Úzkost, jak slyšíme v samotném slově, zužuje náš pohled. Pokud pravidelně meditujeme, může se náš pohled naopak rozšířit, když zjistíme, že kromě úzkosti můžeme také intenzivně vnímat vděčnost a lásku. Při meditaci se často dotýkáme bolestivých pocitů, zkušeností. Dáváme jim prostor a také prostor sami sobě vyjádřit soucit. Skrze řízenou meditaci můžeme pozitivně ovlivňovat náš vnitřní dialog a kultivovat vztah sami k sobě. Někdy je velmi těžké dostat se do stavu „bez žádných očekávání“, ale lze to trénovat. Osvědčilo se mi přistupovat k meditaci se zvědavostí, jako bych otevírala tajnou komnatu.

photo of woman behind door
Photo by Adrienn on Pexels.com

Kromě vnímání úzkosti a jiných pocitů, které vyplouvají na povrch, se můžeme zaměřit na propracování pozitivních pocitů o sobě, sebedůvěry, vděčnosti a radosti. Pro sebe jsem objevila tyto druhy meditace jako léčivé:

  1. Meditace odevzdání se vyšší dobré moci
  2. Meditace odpuštění (včetně sebe)
  3. Meditace opuštění, nechat jít, akceptace potřeby kontroly
  4. Meditace sebedůvěry
  5. Meditace naladění na svoje pocity a intuici
  6. Meditace vnímání svého těla
  7. Meditace mindfulness (přítomný okamžik)
  8. Meditace vděčnosti
  9. Meditace bezpodmínečné lásky k sobě
  10. Meditace vnitřního klidu
woman sitting on brown stone near green leaf trees at daytime
Photo by Min An on Pexels.com

Většinou si pouštím meditace v angličtině nebo v němčině. Doporučuji aplikaci Insight Timer, kde jsou i meditace v češtině.

Plus 5 meditací (pro mírně pokročilé):

  1. Yoga nidra
  2. Meditace hojnosti
  3. Meditace na vyladění a vyčištění čaker
  4. Meditace na vnímání pěti těl Pansha Kosha
  5. Meditace radosti a lehkosti
meditating with candles and incense
Photo by Elly Fairytale on Pexels.com

Upozornění: Meditace se tradičně nedoporučuje lidem s psychotickým onemocněním, protože se při ní můžou otevřít hluboká zranění a způsobit dekompenzaci. Totéž platí pro osoby, které prožily trauma. Pokud se Vás to týká, a přesto chcete vyzkoušet meditaci, doporučuji Vám zkonzultovat tuto možnost s Vaším psychoterapeutem. Meditace se může v některých případech stát vhodným doplňkem k práci na sobě, kterou provádíte při psychoterapii. Pokud zatím nemáte psychoterapeuta, doporučuji začít nejprve tím, že si nějakého najdete. Hlubokých zranění je třeba dotýkat se něžně a toho někdy nejsme sami schopni, proto potřebujeme pomoc zvenčí.

Autor textu: Mgr. Markéta Jonczy

  1. 5 pozitiv strachu: jak naslouchat svým obavám - Cesta z deprese

    22/08/2022 at 11:58

    […] relaxovat a meditovat pravidelně nezávisle na tom, jak se zrovna cítím, (tipy na meditace zde) […]

  2. Beznaděj jako součást života: sbírat perly ze dna - Cesta z deprese

    04/05/2023 at 11:56

    […] Vždycky budu trošičku doufat, že to bude lepší, že to pomůže. A tak zklamání přijde i po beznaději. K tomu mě paralyzuje představa, že nemám dostatek nástrojů, jak tu bolest zvládnout. To ovšem může být mylné přesvědčení. V minulosti se mi na zvládání fyzické i psychické bolesti osvědčily meditace. Možná na ně nastal opět vhodný čas. Článek o meditacích najdete zde. […]

Comments are closed.